Flower Bed Border in Dark Brown W 200 x H 45 cm
Product detailed description
Our dark brown bamboo garden borders are a very decorative way to enhance the look of any garden. Dark brown borders for flower beds can be used to separate pathways or front gardens, but they are also very suitable as planters to enrich your garden or balcony. Great attention has been paid to the assembly. Each dark brown bamboo pole is perforated in two places and connected with internal galvanized steel wires. Thanks to the strength of the dark brown bamboo rolls, they can be arranged in various shapes and formations. All our flower bed borders are luxuriously finished. The poles are naturally closed (cut just above the node) to prevent rainwater or dirt from accumulating inside.
All bamboo types, as natural materials, tend to crack lengthwise along the pole. This is caused by fluctuations in atmospheric humidity and temperature where they are used and cannot be completely prevented. However, these cracks do not affect the mechanical properties of bamboo.
✅ Naturally closed bamboo poles
✅ Beautiful natural color – untreated
✅ Galvanized steel wire
✅ Easy installation and custom cutting
Additional parameters
| Category: | Bamboo fences in rolls |
|---|---|
| Weight: | 8 kg |
| Bamboo Type: | Nigra |
| Color: | Dark Brown |
| Country of Origin: | China |
| Height: | 45 cm |
| Pole diameter: | 38-45 mm |
| Width: | 200 cm |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
