Bamboo varnish – Bamboo Protector 1L (water-based)
Product detailed description
Protector is a specially developed, high-quality, water-based transparent lacquer for bamboo products with UV protection for outdoor use. When applied to outdoor bamboo structures, posts, fencing, or furniture, it prevents weathering and provides long-term protection.
The Bamboo Protector provides a beautiful low-gloss finish without changing the original color of the bamboo, making it suitable for all types of bamboo, including natural yellow or dark brown varieties.
Bamboo Protector does not restore the color of bamboo products that are already weathered. If you want to restore the color of a grey-white bamboo garden fence or other outdoor bamboo structures, you are looking for Natural Bamboo Renovator for yellow bamboo or Black Bamboo Renovator for dark brown bamboo.
Coverage: 11 m² / liter (first coat), 15–20 m² / liter (second coat)
✅ Great product
✅ With UV-resistant component
✅ Easy application
✅ Protects against future graying
Additional parameters
| Category: | Maintenance |
|---|---|
| Weight: | 0.02 kg |
| Weight: | 1kg |
| Base: | Water-based |
| Color: | Transparent |
| Gloss level: | Semi-gloss |
| Product type: | Stain / Lasur |
| UV resistance: | Yes |
| Volume: | 1 liter |
| Coverage: | 11 m² per liter |
| Use: | Indoor and outdoor |
| Packaging: | Tin |
| Application method: | Brush application |
| Dimensions: | 13.0 × 11.0 × 11.0 cm |
| Drying time: | Dust dry after ± 1.5 hours. Non-sticky after ± 4 hours. Recoatable after ± 16 hours. |
Be the first who will post an article to this item!
