Tali bamboo slat 150 cm x 4 cm
Product detailed description
This bamboo slat is made from Indonesian Tali bamboo and features a natural beige color. Our bamboo slats are straight and have a planed back, which makes them easy to work with. The average thickness of the bamboo slats is 6 to 7 mm. With bamboo slats, you can create beautiful and natural accents for both indoor and outdoor use. They are excellent for covering walls, ceilings, columns, counters, and bars, as well as for making frames for photos or mirrors, skirting boards, and cladding. Additionally, bamboo slats are very flexible and strong, so they are often used for making bamboo bows.
✅ Many different uses and applications
✅ For indoor and outdoor use
✅ Natural color – untreated
✅ Both edges are perfectly straight
✅ Flattened back surface
Additional parameters
| Category: | Bambusová lamela Tali |
|---|---|
| Weight: | 0.3 kg |
| Bamboo type: | Tali |
| Length: | 150 cm |
| Thickness: | 6 – 7 mm |
| Width: | 38 mm |
| Color: | Light brown |
| Finish: | Matte |
| Origin: | Indonesia |
Be the first who will post an article to this item!
